Sofya Ulusal Spor Akademisi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Spor Akademisi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Hastaların iyileşme sürelerinde fizik tedavini önemi tartışılmaz, kas ve iskelet sistemi problemlerinde mutlak etkisi olan bu tedavi yöntemi son yıllarda boyut değiştirdi ve kineziterapi adı verilen son sistem bir tedavi yöntemine geçildi. Eskiden operasyon geçirerek sorun halledilmeye çalışılıyordu ancak bu yenilikçi yöntem sayesinde operasyona gerek kalmadan doktorun önerdiği ölçülerde ağırlıklarla çalışılarak hastalığın kökenine inilerek 2 veya 3 ay gibi kısa bir sürede hastalık tedavi edilmeye başlandı. İlklerin akademisi olan ve çok sayıda dünyaca ünlü yetiştirdiği sporcuları ile gündemden düşmeyen Sofya spor akademisi bu yenilikçi sistemin öncülerinden Sofya Ulusal Spor Akademisi fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi fizik rehabilitasyon uzmanlarının gözetiminde hastalara uyguladığı bu tedavi şeklini derslerde öğrencilerine de aktararak donanımlı uzmanlar olmalarına yol açıyorlar.

Kinezi tedavinin asıl anlamı hareket tedavisidir, zamanın getirisi olarak insanlar artık çok fazla hareket etmiyorlar, ofislerde, iş yerlerinde bütün gün masa başında ve önlerinde bilgisayar oturarak iş yapmak zorunda kalıyorlar, bunun getirisi de hareket eksikliğidir. Sofya Ulusal Spor Akademisi fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinde verilen eğitimlerde hastalar nasıl hareket ettirilir, hangi kas nasıl çalıştırılır ve kaldırılması gereken ağırlıklar nelerdir öretiliyor. Bu çalışmalara ek olarak da el masajları, sauna gibi yan etkenlerden de azmi ölçüde yararlanılmaktadır. Hasta stresten uzaklaştırılarak rahatlaması ve kısa sürede eski haline dönmesi amaçlanıyor.

Bulgaristan’ın gurur kaynaklarından biri olan başkent Sofya’daki bu değerli akademi her alanda kendini ispat etmiş olup, olimpiyatlara sporcu yetiştirmektedir. Avrupa standartlarında verilen eğitimin kalitesi, bazı Avrupa üniversiteleri ile anlaşmalı olmalarını sağlamaktadır. Köln spor akademisi kısa adı NSA olan Sofya spor akademisini standartlar açısından kendisine eş değer bulduğunu belirtmiştir. Sofya Ulusal Spor Akademisi fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi her bakımdan benzerleri ile aynı özelliklere sahiptir. Taban puan ve sınav koşulu olmadan öğrenci kabul eden bu üniversitede eğitim görmenin ayrıcalık olduğu kesin. YÖK’ün tanıması ise Türk öğrenciler için çok önemli bir unsur.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş