Yurtdışı Spor Akademileri

universiteleri spor akademisi

Yurdumuzda lise ve meslek liselerinden mezun olan öğrenciler eğitim sistemimizin getirisi olan sınavlarla yüz yüze gelerek üniversite de okumak şansını pek de fazla yakalayamıyorlar. Yüksek taban puanlarının olması, sınavların zorluğu ve stresi altında ezilen öğrenciler çareyi yurt dışına giderek orada okumakta arıyorlar. Her ülkenin kendine özgü üniversite kabul sistemi var, bunların içinde size en yakın gelen ve sınav şartı aramadan kabul eden üniversiteler daha fazla tercih edilmektedirler doğal olarak. Yurt dışı spor akademileri genellikle sınav ve taban puan şartı olmadan öğrenci alıyorlar bu cazibe ile de her ülkeden öğrenci bulunabiliyor yurt dışı üniversitelerinde. Spor alanında eğitim veren akademiler de seçim de başı çekiyorlar. Türk öğrenciler genellikle kendilerine en yakın buldukları ülkelerde eğitim görmek istiyorlar.

Kültürleri ile insanları ile gelenek ve görenekleri ile bize en yakın gelen Bulgaristan ve Makedon üniversiteleri de listenin üst sıralarında yer alıyor. Spor akademiler de en çok rağbet gören üniversitelerden. Antrenör ve spor öğretmeni olmak isteyen öğrenciler buralara kayıtların yaptırarak öğrenimlerini tamamlama gayreti içine giriyorlar. Yurt dışı spor akademileri verilen eğitimin yüksek seviyelerde olması, Avrupa’da bazı üniversiteler ile anlaşmalarının olması yüzünden tercih ediliyor. Daha önce biline pek çok ünlü sporcunun yetişmesinde emeği geçmiş değerli eğitmenlerin verdiği dersler, donanımlı bireyler için gerekli.

Dünyanın her yerinde spor akademileri var ama dediğimiz gibi biz kendimize hem coğrafi konum ve hem de kültürel anlamda yakın hissettiğimiz ülkelerdeki üniversiteleri seçiyoruz. Yurt dışı spor akademileri içinde son yıllarda Bulgaristan üniversiteleri ağırlıklı olarak tercih ediliyor, yabancı dil sorunu olanlar 2 dönem gibi kısa bir süre kurslara gidip bu sorunu aşıyorlar. Fiyatların uygun olması da cazip gelen etkenlerden tabii. Ulaşım, yaşamanın kolaylığı, insanlarının sıcaklığı, bir çok alışkanlığımızın benzemesi Bulgaristan üniversitelerine duyulan rağbetin destekçisi oluyor. Avrupa çapında eğitim almak isteyen her lise ve dengi okul mezunu burada şanslarını deneyebilir.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş